ziggy marley umělec nebo jen syn slavného otce?

8. července 2007 v 14:33
Ziggy Marley jde svou vlastní cestou
Když se narodíte do rodiny někoho slavného, tak si můžete vsadit, že vás budou porovnávat s vašimi předky. Pokud se dokonce vydáte na stejnou cestu, tak si zaděláváte jenom na kritické opovržení. Tahle premisa se tu více tu méně naplňuje i v životě Davida 'Ziggy' Marleyho. Když jeho otec zemřel, bylo mu třináct a společně se svými sourozenci tvořil skupinu Melody Makers. Vzhledem k popularitě Boba Marleyho se na Melody Makers pochopitelně soustředil zájem nahrávacích společností, které se snažily vytlouct maximum ze slavného jména. Ziggy byl hlavní postavou skupiny a logicky se nevyhnul srovnání s otcem. Prakticky celá existence Melody Makers byla vratkým balancováním mezi hudebním odkazem Boba Marleyho a snahou nahrávacích společností po úspěchu mezi fanoušky popového reggae konce osmdesátých let a první poloviny let devadesátých. A i když se najde mezi puristy hodně kritiků, Ziggymu se nedá upřít talent, díky kterému vznikla parta docela zajímavých věcí. S novým tisíciletím se skupina rozpadla a sourozenci se vydali vlastní cestou. Ziggy v roce 2003 vydal sólové album Dragonfly, které se ostentativně vyhýbalo škatulce reggae. Loni na podzim pak přišel další počin 'Love Is My Religion', jímž se k jamajským rytmům pro změnu úspěšně vrátil. Album se líbilo a získalo i cenu Grammy v kategorii reggae, což v konkurenci chasidského objevu Matisyahu trochu překvapilo. Zejména o tomto albu si Ziggy povídal se Shelah Moody v rozhovoru, jehož překlad vám přinášíme.
SM: Jak se zrodil koncept alba Love Is My Religion (Láska je moje náboženství)?
Z: Láska byla učením všech velkých učitelů boží filozofie. Joshui, Ježíše, Buddhy, samotného Hospodina Všemohoucího. Byl jsme to my se svou lidskou nedokonalostí, kdo rozštěpil boží poselství a použil ho jako prostředek pro rozdělení lidstva. Rozdělilo se díky lidem, kteří se jej rozhodli používat pro rozličný záměry. Přicházíme, aby jsme řekli lidem pravdu a dostali je zpátky na cestu ke skutečný filozofii boha, Jaha, Alláha, jakkoli ho nazýváš, je to Láska.
Fráze 'láska je moje náboženství' vzešla z jedný konverzace, během niž se mě někdo zeptal, jaký je moje náboženství. Tehdy to vyšlo z mých úst. Zjistil jsem, že to není nic, nad čím bych musel přemýšlet. Zjistil jsem, že ta fráze je inspirací shůry, abych předal poselství světu.
SM: Jak Jak hodnotíš svou dohodu s Target Stores jako výhradním distributorem 'Love Is My Religion'?
Z: Je to pro mě něco novýho. Teď vlastním svoji hudbu, tak jsme museli zkusit něco jinýho, než obvykle. Vypadá to dobře, ale není to napořád, je to jenom na rok. Byla to historická věc. Target chtěli dělat do muziky, bylo to pro ně taky něco novýho. Byl to zlomovej koncept. Za rok budou moc lidi najít tu hudbu ve většině obchodů.
SM: Vyrůstala jsem na Hawaii a prvně jsem tě viděla koncertovat v roce 1989 s Melody Makers ve Waikiki Shell. 'On the beach in Hawaii' vyvolává vzpomínky. Co tě inspirovalo k jejímu napsání?
Z: Bylo to napsaný na různých místech útesový části Hawaie. Vznikalo to několik let. Poslední verš jsem napsal před dvěma lety na Maui. V zátiší jsem tam cvičil jógu. Víš, mám rád Hawai, ty místní vibes. Moje inspirace přichází z přírody. Pláž, klid a mírumilovnost oceánu.
SM: Bojuješ se stereotypy a mylnými představami v písničce 'Black Cat' (Černá Kočka).
Z. Ten song s nima bojuje, proto jsem napsal písničku o černý kočce. Jednoduchý věci můžou znamenat mnohem víc. To je zase síla inspirace. Ta inspirace vzešlá z pozorování černý kočky a rozhovoru s někým o negativnosti, protože černá kočka prošla kolem dveří. Obrátil jsem to negativní v pozitivní a přivítal černou kočku namísto, abych s tím souhlasil nebo přehlížel tu negativní energii. Přivítal jsem přirozenost. Ta věděla, že nemá negativní sílu, bylo to jenom boží stvoření. Občas si vytváříme vlastní negativitu, která způsobuje, že se stanou negativní věci tím, že na ně myslíme. Takže by jsme měli být opatrní, na co myslíme. Mysli na něco pozitivního a pozitivní věci se stanou. Tahle písnička si hlouběji všímá významu stereotypů a scestných koncepcí, který si vytváříme a necháme je ovlivňovat naše životy.
SM: Nedávno jsi radil novým umělcům, jako třeba skupině Looner s Angel Roche. Jak k tomu došlo?
Z: Snažíme se založit nahrávací společnost s myšlenkou na sny mého otce. Snažíme se to pozdvihnout na jinou úroveň, umožnit umělcům vlastnit svoji hudbu. To je sen, který teď naplňujeme s Love Is My Religion. Snažíme se předat ten sen dalším umělcům a pomoci jim. Snažím se pracovat s unikátními skupinami. Ta hlavní věc za mým konceptem novýho pohledu na nahrávací business je, že chceme, aby umělci vlastnili svou vlastní hudbu. V businessu jsou to nahrávací společnosti, kdo vlastní hudbu. Zejména pro nastupující umělce je složitý vlastnit svou hudbu, pokud to nechtěj dělat nezávislou cestou. Takže mluvím s Looner a vyhlížím, co se stane v budoucnu.
SM: Jak se cítíš s ohledem na blížící se čtyřicítku? Je to pro tebe zlom?
Z: Nevnímám to jako zlom. Vůbec to nevnímám. Nežiju v krabici. Neřídím se lidskými koncepcemi času a věku. Řídím se boží koncepcí a On mi o tom nikdy nic neřekl! Jsem dítě boží a vždy budu. Když mě začnou bolet kolena, tak co s tím. Budu dál dělat to, na co se cítím. Když se budu cítit na běhání nebo kopání do míče, nedovolím těmhle omezením, aby mě ovlivnily. Můj duševní stav nesouvisí s tímhle způsobem myšlení a tak budu pokračovat v tom, co dělám. Před dvaceti lety jsem dělal to samý a dělám to i teď. Kopu do balónu, dělám muziku. Nic se pro mě nezměnilo, jsem pořád tak fit, jak jsem býval a cítím se možná ještě líp. Mám víc zkušeností a znalostí. Ve skutečnosti se pořád zlepšuju!
SM: 'Lifetime' je nádherná balada. Jak si na ni přišel?
Z: 'Lifetime' je víc než balada. 'Lifetime' je o reinkarnaci. Je to o životě mimo čas, ve kterým jsme tady. Moje písničky jsou mnohovrstevný. Je to o lásce. Je to lásce k ženě, ale taky o mojí lásce k bohu. Nerozděluju tu lásku. Můj otec říkal 'jedna láska' a to je to, co to je. Takže když zpívám tu písničku, tak zpívám o mnoha způsobech lásky. Čas života není dostatečný, abych tě miloval. Miloval koho? Svou ženu, jasně. Ale boha taky. Nevím, jak dlouho budu žít, ale určitě ne dost dlouho, abych miloval všemohoucího. Není to dost dlouho, abych miloval lidi, který miluju. Potřebuju víc času, abych je miloval, takže jeden život pro mě nemůže být dostatečný. Abych skutečně vyjádřil to množství lásky, kterou mám, tak se nikdy nesmím omezovat dobou svojí fyzický existence.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wewerush Wewerush | E-mail | Web | 8. července 2007 v 17:57 | Reagovat
2 katexx katexx | 8. února 2009 v 23:17 | Reagovat
3 AFA boy AFA boy | E-mail | 28. září 2009 v 19:52 | Reagovat
4 AFA boy AFA boy | E-mail | 28. září 2009 v 19:54 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama