ska-info

12. července 2007 v 11:52 | rastaman cáca
vzhledem k tomu ze mam ke ska velice blizko a ze pochazi z jamaiky stejne jako reagge nebo Bob ..taxem se rozhodl vam o nem dat takove zakladní info a jiste vsichni bobobvo fanousci znate skupinu the wailers
image Ska vzniklo na Jamajce koncem 50. let. Kombinuje tradičních jamajské styly mento a calypso se zvukem amerických jazzových bigbandů a r'n'b. Výsledkem je typický úderný rytmus na druhou dobu, který drží převážně kytara a klávesy. Původ názvu ska není jistý, někdo říká, že je odvozen právě z rychlého kytarového rytmu, který tak trochu zní jako "ska ska ska".
Ska si získalo na Jamajce velkou oblibu. Mezi legendy, které hrají de facto od vzniku ska až dodnes patří zejména Skatalites a začínají již i The Wailers, o kterých bude hlavně řeč v článku věnovaném reggae. Skáčkové texty tehdejší doby jsou velmi rozmanité, od popových popěvků až po sociálně angažované a náboženské.

Cesta za oceán

image Jamajka si ska velice cenila, dokonce ho prezentovala jako svojí národní hudbu na světové výstavě v New Yorku roku 1964. Není divu, že se ska rozšířilo s emigranty do světa. Zásadním milníkem na jeho cestě byla Anglie. V roce 1979 si tu ska zažívá vlnu popularity a vznikají kapely jako The Specials, The Selecter a Madness.
Všechny tyto kapely vydávaly v legendárním nakladatelství (pod labelem) Two tone records, jehož logem se stala postavička "Walta Jabsca" (viz obrázek), která je údajně podobiznou Petera Toshe (o něm si něco povíme v článku o reggae).
V této době ska získává nový náboj a nové nápady. Míchá se s punkovými kytarami, přidávají se hravé melodie dechových nástrojů a obohacují se i skáčkové texty. Motivy jsou politické, sociální a také rasové. V této době se objevil i symbol černobílé šachovnice (viz obrázek), která symbolizuje právě rasovou jednotu bílých i černých.
V 90. letech si ska prošlo dalším comebackem, tentokrát v Americe. Opět přibírá další vlivy a vznikají žánry jako ska-punk a skacore.

Ska teď a tady

imagehttp://i74.photobucket.com/albums/i249/Pand_photos/vf/Ska-p.gifA jak je na tom ska nyní? Je z nějuž unavený padesátník, nebo svěží muž v nejlepších letech? Možnost b) je zcela jistě správně. Ska se stále hraje a stále si získává posluchače svojí pozitivní energií.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama